Tento článek by ti měl pomoct zorientovat se v nepřeberném množství stylů a vybrat si s lehkostí ten svůj. (Nečekej ale, že ti je tu všechny vyjmenuju a popíšu. To by bylo nad rámec kapacity článku.)

V úvodu knihy Styly interiérů od Ing. Arch. Veroniky Haroldové najdeme vysvětlení, co to vlastně interiérový styl je: „Interiérový styl dává interiéru jeho tvář, atmosféru, výraz, vyvolává pocity a silné asociace, dokáže oživit vzpomínky. Proto je interiérový styl velmi osobní volbou vycházející z niterných pohnutek a individuálního vkusu. Zárukou úspěchu a harmonického výsledku při navrhování interiérů je volba jediného stylu a respektování jeho pravidel, kompozičních schémat a barevných kombinací, nejlépe s otiskem vlastních představ a rukopisu.“

Ten, komu nedělá problém vybrat si jeden interiérový styl, má jasnou představu a vyhraněný vkus, dalo by se říct, že má vyhráno. Cesta při zařizování interiéru je jasně daná. Člověk přesně ví, kudy se ubírat, jaké prvky si pořídit atd.

Jenže, ruku na srdce, tak jednoduché to většinou není, že? Možná nemáš ponětí, o jakých stylech to tu vlastně mluvím (píšu). A pokud ano, tak i potom určit pouze jeden z nich, může představovat opravdový oříšek.

Pojď se tedy se mnou podívat, jak se do toho pustit a co ti při určení stylu může pomoci.

Důležitou součástí vybírání stylu pro interiér je vzít v potaz styl budovy, ve které se interiér nachází. V jakém architektonickém stylu je budova postavena, jaké stavební prvky jsou použity. Zachování jednotného stylu uvnitř a venku považuji obzvlášť za důležité v případě budov specifického rázu – třeba takové loftové bydlení ve staré továrně si zaslouží použití industriálních prvků i v interiéru.

Pomůckou, jak vybrat interiérový styl, můžou být různé TESTY A KVÍZI.

Já osobně mám moc ráda kvíz od Free Architects , kde si lze projít jednotlivými styly a formou hry se zamyslet, co se ti líbí a co ne.

 HRU SI MŮŽEŠ ZAHRÁT TADY>>

Velmi zábavný Test stylu má na svých stránkách také BELLA ROSA. Dnes si ho dělám podruhé. Prvně mi vyšel Přírodní styl. Naprosto souzním s touto větou „milovník přírodního stylu nevyznává rychlé trendy, ale raději si uspoří na nákladnější, ale zato kvalitnější a trvanlivější kousky.“ Můj dnešní výsledek se jmenuje Nostalgický romantik s hlavou v oblacích. Nu, musím uznat, že je to přesně tak, jak píšou. Když je na kuchyňském stole váza s květinami a čerstvě upečená bábovka, jsem vážně nejšťastnější 😊.

Zkus si tenhle test udělat taky ZDE >> a dej mi vědět, co ti to vyšlo. 

Kdo nemá problém s angličtinou nebo si chce dát lekci anglického jazyka, může zkusit test od Emily Henderson, kterou považuji za královnu v kombinování stylů. Na tomhle testu se mi líbí hlavně to, že zkoumá životní styl člověka. Přiřazuje styl interiéru například podle toho, co děláme ráno, když vstaneme. Pustíš si ráno nahlas hudbu a tančíš ve spodním prádle kolem stolu?  Už to samo o sobě o lecčem vypovídá. 😊

ZAČÍT S KVÍZEM ZDE >>

Při identifikaci stylu může pomoct i zaměřit pozornost na svoje oblečení. Dáváš přednost jednoduchým střihům a střídmým barvám, nebo s chutí sáhneš po odvážnějších kouscích? Móda a interiéry spolu jdou ruku v ruce.

 

Není potřeba znát přesně jednu danou škatulku

A teď to nejdůležitější na konec. Přesně identifikovat svůj interiérový styl, najít pro něj jednotný název a označit ho nálepkou, není podle mě až tak důležité. Rozličná škála stylů by měla být pomocníkem pro lepší uchopení představ, popsání a nastínění přání, zjištění, do jakých obchodů se vydat atd. Rozhodně se ale nemusíš stresovat s tím, že nevíš, jak se tvůj styl přesně jmenuje. Při zařizování interiéru jde o to, najít, co se ti líbí, a co ne. A pokud to zrovna nezapadá pod určitou definici, neznamená to, že je něco špatně. Zařadit svůj vysněný domov do určité škatulky není potřeba, protože každý domov je jedinečný. Cílem je vytvořit útulné útočiště, kde se celá rodina bude cítit dobře.

Musím přiznat, že přestože se vyžívám v listování, hledání a procházení se po interiérech různých stylů, nejvíc se mnou rezonuje zařizování stylem „bez stylu“. Že nejsem jediná, komu to takhle vyhovuje, o tom ví své Emily Henson. O její knize Life Unstyle se dozvíte více v článku Jany Pěkné ZDE>>. 

Pokud potřebuješ trochu nasměrovat, jednotlivé styly si se mnou projít, utřídit si myšlenky, zjistit, kudy se ubírat a zjistit, který styl je ten tvůj, moc ráda ti s tím pomůžu. Neváhej se mi ozvat. Víc hlav víc ví. 🙂

Určitě taky sleduj dál můj blog. V blízké době se chci v článcích trochu víc věnovat bohémskému a urban jungle stylu. Na podzim se koná spousta designových akcí, takže určitě se můžeš těšit i na nějakou tu reportáž. Snad už brzy vyšlu do světa i dlouho slibovaný e-book Vše, co je třeba vědět pro vytvoření své domácí obrazové galerie. No a taky si neodpustím nějaké to zamyšlení se nad uměleckou tvorbou a malováním. Plánů mám plnou hlavu a jsou velmi pestré, tak měj oči na stopkách, ať ti nic neuteče.