Podívejme se spolu na zoubek obrazovým rámům.

Pokud jsem vás v předchozích článcích o obrazových galeriích dostatečně inspirovala a plánujete si tu svou doma udělat, budou se vám informace v tomto článku určitě hodit.

Také bych chtěla zmínit, že pokud si vyberete některý z mým obrazů, nabízím pomoc s výběrem rámu. Obraz si pak můžete koupit včetně rámu přímo ode mě, a všechny starosti s rámováním vám tak odpadnou. Je také možné domluvit se na obrazu na přání a mít už předem jasno ohledně konkrétního rámu.

Kde se dá rám sehnat?

Pokud máte typizované rozměry obrazu na papíře (A3, A2, atd.),  není problém sehnat rám už hotový. Velký výběr rámů nabízí dnes už snad všechny obchodní řetězce typu (Hornbach, Ikea, XXLutz, Kika, Jysk, Mobelix atd.)

Osobně však dávám přednost výběru rámu ve specializovaných rámařstvích, kde rám vyrobí na míru obrazu, odborně poradí a také zde mám větší jistotu původu rámu a mohu dostat např. záruku ekologických postupů.

Nejraději kupuji rámy v obchodě Nielsen v Ruzyni. Sídlí zde i velkoobchod výtvarných potřeb, takže tu zabiju dvě mouchy jednou ranou. Aluminiové rámovací profily vyráběné německou společností Nielsen Design představují absolutní špičku. V sortimentu nabízejí i dřevěné rámy jiných značek,  jejichž dodavateli jsou světoví výrobci z Itálie, Španělska, Portugalska nebo Německa.

V prostředí Nielsen vznikl i tento video návod – jak si nechat zarámovat fotografii. Provede vás jím Ondřej Neff.

Velmi spokojená jsem byla i s firmou Dantik. Na pobočku na Hradčanské jsem donesla obrázek a za týden jsem si ho odnášela domů v pěkném rámu. Navíc na stránkách mají i konfigurátor rámů, tudíž si ho můžete pohodlně sestavit sami.

Jěště bych ráda zmínila pražské rámařství Frame-it. V referencích na jejich stránkách najdete spoustu inspirace a užitečných informací.

Ať už navštívíte jakékoliv rámařství ve svém okolí, je dost pravděpodobné, že bude volit z rámů vyráběných firmou v Českém Krumlově, která se dříve prezentovala pod názvem Lira. Nedávno se spojili s největším gigantem v oboru rámování, firmou Larson -Juhl.

Mrkněte se, jestli vám doma neleží obraz, který se vám nelíbí, a proto nevisí na zdi, ale rám by se hodil. Pozor jen, jestli to není nějaký opravdu cenný kousek. To by pak byla otázka na restaurátora.

Udělejte si výlet do starožitnictví nebo na bleší trh. Možná právě tam na vás čeká ten pravý rám, který zrovna sháníte.

 

Jak rám vybrat?

Na výběru rámu si dejte záležet. Smyslem rámu není pouze zavěšení na zeď, ale především vyzdvihnutí díla o stupínek výš.

Určitě je třeba dbát na to, aby rám zapadl do budoucího interiéru, ale především se musí hodit k samotnému obrazu.

Rám by měl být dostatečně výrazný a obraz podpořit, ale rozhodně by ho neměl přebíjet. Je obraz laděný ve studenějších tónech? Zvolte i rám ve studených barvách. Má obraz jemnou malbu s drobnými detaily? Zvolte rám spíše jednodušší, bez ornamentů.

Zkuste se odprostit od toho, na co jste zvyklí. Nabídka rámů je opravdu široká a není problém vybrat skvělý rám bez zažitých stereotypů.

Experimentujte, protože rozhoduje hlavně cit. Zkoušejte i varianty, o kterých byste vůbec neuvažovali.

Zakázkové rámování nemusí být vždy úplně levné, ale nezapomínejte na to, že pohled na krásně zarámovaný obraz vám investované korunky několikanásobně vynahradí.

Nepodceňujte paspartu. Jejím úkolem je obraz zklidnit, zvýraznit a podpořit jej tak, aby na stěně skutečně vynikl.

Vyhýbejte se rámům plastovým. Na slunečním světle mohou měnit barvu a používají se pouze pro svou lehkost. Dávejte přednost rámu dřevěnému nebo kovovému.

Rámujte i plátna, které svůj neviditelný rám už mají a problém se zavěšením tedy není. Platí to i pro výrazné velkoformátové obrazy, u kterých můžete zvolit tzv. plující rám. Obraz tak v rámu volně „pluje“ a odděluje ho od něj malá mezera.

Přesvědčit se o tom, že i výroba rámu je uměním a vyplatí se do něj investovat, můžete v těchto videích.