Tenkrát poprvé

Na Designbloku jsem se poprvé octla před osmi lety. Vzal mě tam na rande můj přítel. Sraz jsme měli před Šporkovským plácem. Koukala jsem na vystavené věci, oblečení, šperky a všechno kolem s otevřenou pusou. Na tvůrce, kteří tam vystavovali, jsem hleděla s respektem a obdivem. Říkala jsem si: „No, do prčic, proč už o tomhle dávno nevím?“ Navštívili jsme ještě další místa činu – Kafkův dům a Clam-Gallasův Palác. Od té doby jsem na Designbloku pečená vařená a začala jsem vyhledávat další nejrůznější místa a akce, kde můžu získat podobný prožitek.

Určitě nejsem jediná, koho tohle hodně baví. Pamatuji si neuvěřitelnou „tlačenku“ na Nákladovém nádraží Žižkov, kdy mačkající se dav lidí celý zážitek pěkně znepříjemnil. To je zřejmě hlavní důvod, proč se už několikátý ročník Designbloku koná na Holešovickém výstavišti.

Budoucnost

Zatímco minulý rok tématem Designbloku byla Oslava jako symbol dvacetiletého jubilea a 100. výročí založení Československa, letošním tématem byla Budoucnost.

„Téma Budoucnost je pro lidstvo aktuální vždy. Právě nyní ho ale pociťujeme jako velmi závažné. V období klimatické změny a přelidnění planety si z pohledu našeho oboru, tedy designu, klademe zásadní otázku. ,Co můžeme udělat, aby lidstvo mělo budoucnost kvalitní? Mohou designéři přispět ke zlepšení světa? V rámci letošního Designbloku budeme o tomto tématu nejen diskutovat, ale ve výstavách naleznou návštěvníci desítky projektů, které se zabývají ekologií, společenskými, nebo humanitárními problémy,“ uvedla Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Future Conference

A protože mě tyto otázky hodně zajímají, nenechala jsem si ujít Future konferenci, kde se budoucností zabývala pětice odborníků.

Významná italská galeristka Rossana Orlandi mluvila o svém projektu Guiltless plastic. Týká se se tématu plastů a jejich využívání a zneužívání. 

O roli muzea v inspirování veřejnosti i designérů k přemýšlení o udržitelnosti v budoucnosti se ve své prezentaci zaměřila ředitelka hamburského Uměleckoprůmyslového muzea Tulga Beyerle.

Český klimatolog Pavel Zahradníček otevřel téma budoucnosti Země. Opatření, která uděláme dnes, se projeví až po roce 2050. Bude sucho a horko a designéři by měli přemýšlet o tom, jak nám to alespoň zpříjemnit.

O budoucnosti módního průmyslu pohovořila česká publicistka a šéfredaktorka Vogue CS Andrea Běhounková.

Svůj pohled na svět očima humanitárního pracovníka představila také ředitelka organizace UNICEF Pavla Gomba. Rozloučila se s krásnou myšlenkou, v kterou také věřím. Cituji: “Díky meditaci, díky tomu, že se člověk podívá do svého vlastního nitra, že na sobě pracuje a své vlastnosti mění na ty dobré, je na světě o jednoho egoistu míň, a to je obrovský přínos pro celé lidstvo. Když se spojí Unicef a to, jak se my sami můžeme měnit každý den, tak je budoucnost v plusu.”

Vřele doporučuji pustit si záznam z konference ZDE.

 

Vitra: Desk is Dead

Na této konferenci představil designér Jay Osgerb systém Soft Work, který vytvořil společně s Edward Barber pro značku Vitra.

Je pracovní stůl skutečně mrtev? Jak a kde budeme tedy pracovat? Otázkami se zaobírali ředitelka Vitry Nora Fehlbaum, Jiří Zavadil ředitel českého zastoupení Vitry a Adam Štěch, redaktor časopisu Dolce Vita, spoluzakladatel kreativní skupiny OKOLO, kurátor a teoretik designu a architektury.

Její záznam najdeš také online ZDE.

 

 

Co se mi líbilo?

Přikládám pár fotek z Designbloku pro ukázku toho, co mi tak cvrnklo do oka.

 

SUPERSTUDIO

OPENSTUDIO

ART HOUSE

V rámci Designbloku se také konala již sedmá přehlídka Art House s podtitulem Odyssea. Většinou si nechávám Lapidárium na konec, když už jsem úplně vykoukaná a unavená. S odstupem času si nyní čtu texty k výstavě a popisky k dílům. A znovu si uvědomuju, jak velkou část díla tvoří samotný příběh. Vysvětlení toho, co dílo představuje a jeho význam, který mě při pohledu na objekt opravdu nenapadne.

Matyáš Chochola PERSEUS

Ceny Designbloku 2019

Hlavní cenu Designbloku získala Lucie Koldová. Suveréním způsobem ovládla letošní přehlídku designu. Bodovala s nábytkem a svítidly pro české firmy i koncepcí hlavní výstavy. Více info ZDE.

O ostatních vítězích cen Designbloku se dozvíš v článku ZDE.

Chválím skvělé jídlo, které letos nechybělo, bohatý doprovodný program a už se těším na další ročník Designbloku.