Tento článek bude malým zamyšlením se, pozastavením a uvědoměním si toho, co mi přinesl příchod měsíce října.

Nedávno jsem dokončila kurz Feng Shui. Zrovna jsem si doma četla kapitolu o principu Yin a Yang a o pár dnů později mě šťastná náhoda zavedla na ženský kruh věnovaný tématu „Black Madonna“. Najednou mi to do sebe všechno perfektně zapadalo. Jen mě to utvrdilo v tom, že vám o tom musím taky napsat.

Zjednodušeně řečeno, symboly Yin a Yang představují rovnováhu Vesmíru. Všechno na světě má svou dualitu, dvě protistrany (den a noc, Slunce a Měsíc, dobro a zlo, teplo a chlad…). Jedno bez druhého nemůže být.

Při příchodu prvních chladnějších večerů začínám být vždycky naštvaná. Je mi líto, že krásné letní dny končí a začíná zima. Budu mít stále ledové ruce a nohy. Budu na sebe muset navlékat svetry a zimní bundy a z nosu mi poteče nudle. Ježdění na skútru odzvonilo. Tenhle rok s tím ale jsem tak nějak víc v pohodě. Uklidnilo mě uvědomění si, že je vlastně všechno v rovnováze. Nic nemůže trvat věčně.

No a pak ten ženský kruh, který pořádala úžasná Marty Fabiánová, byl na podobné téma. Téma temnoty, chystání se přírody k zimnímu spánku a také téma stinných stránek uvnitř nás. Gisele z Brazílie vykládala o tom, jak miluje podzim a jak je ráda, že může být u toho, když se příroda zklidní, nabádá nás k odpočinku a dává nám tak možnost zalézt si pod deku s horkým čajem. V Brazílii je to prý jen nekonečná party, stále krásné počasí. Leonie z Austrálie jen souhlasně přikyvovala. Nevěřila jsem svým uším. To snad ty holky nemůžou myslet vážně! Dyť to je jedna z mých nejtajnějších představ (teď už teda ne moc tajná) – být někde, kde je celý rok slunce a teplo. Nakonec mě polil takový zvláštní pocit vděčnosti, že vlastně můžu být ráda tam, kde jsem, že díky střídání ročních období mám vyzkoušené všechny proměny, a jsem tak víc v souladu se svou ženskou energií. (A můžu o tom i napsat😊)

No a podobná situace nastává i v našich interiérech. Věřili byste, že jedním ze základních principů je docílení kontrastu, který se ideálně opakuje, neboli střídá? Jde o ten nejlepší návod, jak vytvořit šmrcovní, a přitom vyrovnanou atmosféru. Může jít o kontrast barev. Černá a bílá kombinace vždy upoutává největší pozornost. Podobného efektu lze docílit i kombinací různých materiálů – hladký a hrubý, lesklý a matný atp.

Přikládám obrázky, které jsou důkazem toho, že protiklady spolu mohou tvořit krásný, až elegantní styl.

Na prvním obrázku můžeme vidět bílý stůl s černými židlemi. Černá se opakuje na lustru a na rámečcích obrazů. Bílá je i podlaha a zeď, což dává černým věcem krásně vyniknout.

Zdroj: Decoholic – Melina Divani

Na druhém obrázku si všimněte různé textury povrchu, od drsného koberce k heboučkým polštářkům. Hladké vázičky zase hezky vyniknou díky členitým a nerovným prvkům na dekorativních předmětech a lampě.

Zdroj: decoist – The Work

Tak jak to máte s příchodem podzimu vy? Už zateplujete svá obydlí?

P.S. Pro čtenářky, se kterými moje zkušenost z ženského kruhu zarezonovala, mám skvělou zprávu. V sobotu 10. listopadu bude celodenní workshop zasvěcený tématu Black Madonna. Více info ZDE.